پايگاه اطلاع رساني شهرستان بانه
اخبار و رويدادهاي شهر بانه 


حاشيه نشيني در بانه

 شيروان ياري: كودك با كفشهاي قرمز تا به تايش به دنبال لاستيك فرسوده پيكان كه از بالاي تپه به سمت پايين غلت داده است مي دود. لاستيك در دامنه تپه در گودالي كه پر از گنداب است مي افتد، كودك لاستيك را در حالي كه چكه چكه از ‌آن آب مي چكد زير بغل مي گيرد و به سمت بالاي تپه نفس كشان حركت مي كند و اين دور تسلسل غلت لاستيك ودويدن كودك تا پاسي از روز ادامه دارد. كمي آن طرف تر چند كودك با موهاي گل آلود طنابي همچون قلاده در گردن سگي ولگرد آويخته اند و به دنبال خود مي كشند و در دنياي كودكي بدون ترس از بيماري هاي مشترك انسان وحيوان روز شادي را براي خود رقم مي زنند. اين تنها نمايي از زندگي كودكان حاشيه نشين شهر مرزي بانه است كه قرار است در آينده كاروانسالار، كاروان زندگي جمعيت شهري اين شهرستان باشند. نماينده سقز و بانه از آسيب پذيري ساكنان حاشيه شهر بانه ابراز نگراني كرد و گفت: جمعيت ساكن در حاشيه اين شهر به دليل عدم برخورداري از امكانات بهداشتي و سالم آب و فاضلاب بيشتر درمعرض تهديد بيماريهاي خطرناك هستند. "فخرالدين حيدري"‌تبعيض در بين دانش آموزان حاشيه نسبت به مركز شهر، رشد ناهنجاري هاي اجتماعي و آسيب هاي روحي و رواني را از عوارض زندگي در اسكان هاي غير رسمي عنوان كرد و گفت:‌مسئولان مسكن و شهرسازي ، شهرداري، آب و فاضلاب،‌برق و گاز بايستي با ارايه نظرات كارشناسي در جهت رفع مشكلات زندگي حاشيه نشينان اقدام عملي كنند. وي با اعلام اينكه توسعه شهرسازي با رشد جمعيت در بانه هماهنگ نيست؛ افزود: سخت گيري بعضي مسئولان در قانون باعث قانون گريزي شهروندان به ويژه در بخش مسكن و افزايش بي رويه ساخت و سازهاي غير مجاز شده است.

به گفته شهردار بانه نيز هم اكنون از جمعيت 70 هزار نفري شهر بانه 8 هزار و 400 نفر معادل 12 درصد از جمعيت شهري در حاشيه شهر واسكان هاي غير رسمي زندگي مي كنند. "نژاد جهاني" از افزايش اسكان هاي غير رسمي در حاشيه اين شهر ابراز نگراني كرد و گفت:‌تنها اهرم قانوني براي برخورد با متخلفان ساخت و سازهاي غير مجاز اخطار به مالكين و معرفي آنان به كميسيون ماده 100 است. وي افزود: براي جلوگيري جدي از ساخت و سازها گاها اقدام به تخريب ساختمان هاي ساخته شده غير مجاز مي شود كه اين نيز تبعات زيادي به دنبال دارد. جهاني از برخورد خشن متخلفان با مامورين شهرداري خبر داد و گفت:‌بارها افراد متخلف از ماموران شهرداري به دليل برخورد قانوني از مراجع قضايي شاكي شده اند. وي درصد بيشتري از ساخت وسازهاي غير مجاز را مربوط به دهه هاي گذشته عنوان كرد و گفت :‌متاسفانه بررسيها نشان مي دهد كه در دهه هاي گذشته تعدادي از كارمندان ثبت و اسناد با باند زمين خواران همدست بوده و نسبت به ثبت زمين ها به صورت غير قانوني اقدام كرده اند.

جهاني با اشاره به اينكه اين افراد متخلف در اداره ثبت و اسناد شناسايي و با آنها برخورد جدي شده است از ذكر نام آنان خودداري كرد. به گفته وي تعدادي افراد زمين خوار با تفكيك و فروش قولنامه اي زمين هاي حريم شهري با كاربري كشاورزي اقدام به توسعه ساخت و سازهاي غير مجاز براي رسيدن به ثروت هاي كلان و يك شبه مي كنند. وي گفت:‌اين افراد براي فروش زمين هاي حريم شهري تحت عنوان خيرين به ساخت مساجد براي جذب مردم و رونق ساخت و ساز در حاشيه شهر مي پردازند. شهردار بانه وجود پول و نقدينگي در دست مردم، گراني قيمت زمين و كمبود شديد مسكن را از ديگر عوامل موثر در ازدياد اسكان هاي غير رسمي ذكر كرد. جهاني با اشاره به بروز ناهنجاريهاي اجتماعي در حاشيه شهر گفت: به دليل بافت متخلخل شهر مرزي بانه امكان گنجاندن اسكان هاي غير رسمي در طرح جامع شهري وجود ندارد .

وي با تاكيد بر اينكه در طرح جامع شهري ابلاغ شده به شهرداري با افزايش بي رويه محدوده شهر مخالفت جدي شده است افزود: براساس طرح جامع شهري تا 10 سال آينده امكان هيچ گونه خدمات دهي شهري براي حاشيه نشينان نيست. وي با اعلام 600 ميليون تومان هزينه جمع آوري زباله در اين شهر گفت: متاسفانه در شهر بانه روزانه 70 تن زباله به ازاي هر شهروند يك كيلو زباله توليد مي شود كه اين ميزان از سرانه استاندارد بالاتر است.

[ سه شنبه هفتم دی ۱۳۸۹ ] [ 22:1 ] [ جمعی از خبرنگاران شهرستان بانه ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

اين وب سايت اخبار و رويدادهاي شهرستان بانه را تحت پوشش قرار مي دهد.
امکانات وب
  • فال حافظ
  • قالب وبلاگ